رنگ های به کار رفته در بافت سجاده فرش

رنگ مهم ترین عامل زیبایی سجاده فرش است. مواد رنگی را از منابع گوناگون نظیر گیاهان, جانوران و منابع معدنی مثل فلزات و ترکیبات شیمیایی, بدست می آورند و در حالت های مختلفی نیز تولید می گردد. این مواد یا به صورت محلول تهیه می شوند و یا به صورت پودر که هنگام استفاده با مایعات ترکیب و به حالت محلول مورد استفاده قرار می گیرند.

 

به طور کلی رنگهای مورد استفاده در الیاف قالی مسجد و فرش سجاده ای, در سه نوع طبیعی و شیمیایی(مصنوعی) هستند و ترکیبی از این دو هستند.

 

سه رنگ آبی, قرمز و زرد از دسته رنگ های اصلی می باشند, رنگ های دیگر مایه اصلی یکی از همین رنگ هاست که در نتیجه  ترکیب یک رنگ با رنگ یا رنگ های دیگری ساخته می شوند, که اصطلاحاً به این گروه, رنگهای ثانویه می گویند, نظیر رنگهای, سبز, بنفش و نارنجی.

 

برخی از کارشناسان در تفکیک و درجه بندی رنگ ها, رنگ های دیگری مانند زرد نارنجی, نارنجی قرمز, قرمز بنفش, بنفش آبی, آبی سبز, سبز زرد, را تحت عنوان رنگ های درجه سوم نام می برند. به نظر می آید این عناوین در حرفه رنگرزی زیاد متداول نیست, بلکه این نام ها بیشتر در بازار فرش رایج است.

 

رنگ ها را از جهتی به دو نوع گرم و سرد تقسیم می کنند, این رنگ ها در دو مایه روشن و تیره تهیه می شوند, رنگ های روشن را رنگ های باز و ملایم و رنگ های تیره را رنگ های تند و پرمایه نیز می نامند.

 

رنگ های فراوانی در صنعت فرش و سجاده فرش ایران مورد مصرف قرار می گیرند, برخی از آنها در بازار فرش به این صورت رایج است: لاکی, لاکی قرمز دانه, لاکی روناسی, لاکی گل خاری, شرابی, زرشکی, دوغی, قهوه ای سیر و روشن, دارچینی, نخودی, بادامی, کرم خاکی, کرم, زیتونی, زیتونی روشن و سیر, شویدی, برگ سنجدی, ماشی, سبز سیر, سبز روشن, صورتی, پیازی, مسی, سرمه ای, آبی, آبی روشن و سیر, نقره ای, خاکستری, بژ کاشان, گلبهی خاکی, زرد طلایی, مشکی, سفید, خود رنگ(قهوه ای, سفید, طوسی, کرم), حلوایی, زعفرانی, زنگاری, سرخابی, نیلی, شیر شکری, عاجی, ارغوانی و …

 

در مجموعه تک ستاره کویر سعی بر آن است که سجاده فرش ها در رنگبندی های متنوع و متناسب با مکان های مذهبی و مساجد عرضه شود, از جمله رنگ های موجود می توان به روناسی, سبز, گردوئی,  کرم, سرمه ای, بژ اشاره کرد.

 

اطلاعات تماس

تلفن : 03154750320

        03154750321

تلفن همراه : حسن مهدوی فر(مدیریت) 09131631223

                 ریحانه بذرافشان (فروش)09103851223

فکس : 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.