فناوری CRT در بافت فرش ماشینی

 تکنولوژی بافت  CRT ویلتون تجارت و بازار کفپوش ها را از زیرسایه فرش ماشینی خارج کرد. در ابتدای دهه ۱۹۹۰بود که ماشین ساز بلژیکی  به نام میشل وندویل کنترل کامپیوتری را در فرش های رویه به رویه و یا face to face توسعه داد و دیری نگذشت که تکنولوژی CRT یا همان ( (Carpet& Rug Tronicبه سرعت در دنیا فراگیر شد.

همزمان با رونق این تکنولوژی  در ایران، در کاشان نیز تولید محصولات به این روش آغاز شد و همانطور که در ادامه توضیح خواهیم داد، سرعت تولید فرش افزایش یافت که این امر با کاهش قیمت به دلیل تسهیل در تولید فرش شد و در تولید فرش ماشینی تحول و نقطه عطفی ایجاد کرد.

ماشین های   CRTوندویل توانست سرعت بافت، بهره وری تولید و رنگ و طرح نامحدود را به صنعت فرش ماشینی هدیه کند.

هر ماشین  CRTشاید ابتدا محدود به یک کریل و مجموعه ای از رنگها به نظر برسد اما می تواند چندین طرح و نقشه و سایزبافت را همرمان ارائه  دهد. در واقع میشل وندویل واژه فیس تو فیس را از این جهت انتخاب کرد که ماشین های او می توانند دو لایه فرش را به طور همزمان و به صورت آئینه ای تولید کنند و در نهایت تیغ راپیر آنها را ازهم جدا می کند.

امروزه بیش از ۱۲۰۰ماشینن بافندگیCRT در ایالات متحده امریکا، عربستان، مصر، ترکیه، فرانسه ، ایران و چین وجود دارد. قیمت یک ماشین وندویل در حدود۱ میلیون دلار است که می تواند سالانه میلیونها دلار فرش بسته به نوع مواد اولیه مصرفی و نیز نوع بافت از ۹۹ تا ۷۹۹ دلار ارزش داشته باشد. ازتولید کنندگان مهم فرش ماشینی در امریکا که از تکنولوژیCRT استفاده می کنند می توان به Mohawk، Beaulieu، Carpet are Deco و… اشاره کرد. همچنین جهت گستردگی بازار آمریکا تعداد زیادی از تجار امریکایی نیز هر ساله اقدام به واردات تعداد زیادی فرش ماشینی می کنند.

در سال ۱۹۹۷ بیش از ۹۰درصد فرش های ماشینی  ۵و۶ رنگ  بودند اما امروزه تجهیزات جدید ماشین های CRT تا ۱۴ رنگ را نیز ساپورت می کند و حتی با بافت Cross-Weaving و برخی ابتکارات می توان تا ۴۰ شید رنگی متفاوت را در یک فرش ماشینی ایجاد کرد. در سال ۲۰۰۱ طبق آمارهای اعلام شده بیش از ۵۰ درصد تولید فرش ماشینی در دنیا ۸ رنگ یا بالاتر بوده است. در حال حاضر کاشان با ظرفیت هشت رنگ در حال تولید سجاده فرش است.

وندویل به سرعت خود را با رشد پلی پروپین در بافت فرش نیز تطبیق داد. این نوع نخ فرش مزایایی از جمله تولید بیشتر به صورت فیلامنتی، قیمت کم، رنگ پذیری ساده را داراست که موجب افت قیمت فرش در دنیا تا یک دهم قیمت شود و قیمت فرش تا ۸۰ دلار کاهش دهد.

سجاده, سجاده فرش, فرش سجاده ای, فرش محرابی, فرش مسجدی, خرید فرش سجاده ای, فروش فرش سجاده ای, قیمت فرش سجاده ای, خرید فرش محرابی, فروش فرش محرابی, قیمت فرش محرابی

اطلاعات تماس

تلفن : 03154750320

        03154750321

تلفن همراه : حسن مهدوی فر(مدیریت) 09131631223

                 ریحانه بذرافشان (فروش)09103851223

فکس : 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.