ویژگی های فرش سجاده ای باکیفیت

 

به علت پاخور بالای فرش های سجاده ای ( فرش محرابی ) و فرش تشریفات ( فرش قرمز یا فرش هتل ) ضرورت دارد که خریداران در خرید فرش سجاده ای دقت کافی به خرج دهند و از خرید فرش های با کیفیت پایین پرهیز نمایند.

 

1)باید دقت کنید که جنس نخ سجاده فرش مسجد حتما از الیاف اکریلیک بایر آلمان باشد. نخ های فرش مسجدی باید هیت سِت شده  (بدون پرزدهی ) باشند. تجربه به ما ثابت کرده است که الیاف اکریلیک شرکت های ریسندگی دیگر برای فرش های مساجد مناسب نمی باشند چون از مقاومت کمتری برخوردارند و پرزدهی بیشتری دارند. به ویژه قابل ذکر است که الیاف پلی استر و الیاف BCF به هیچ وجه مناسب فرش سجاده ای نمی باشند حتی اگر با تراکم بالا بافته شده باشند چون در مدت بسیار کوتاهی مقاومت و ظاهر اولیه خود را از دست می دهند و با پرزدهی فراوان زود مندرس می شوند و موجب آزردگی خاطر نمازگزاران مسجد می گردند.

 

 به طور کلی سجاده فرش ماشینی از نظر کیفیت به ۵ درجه تقسیم بندی می شود.

 

در این میان فرش های سجاده ای درجه یک یا ممتاز لازم است دارای خصوصیات بارزی باشد و هیچ گونه ایراد یا نقصی در آن وجود نداشته باشد. به چند مورد از ویژگی های فرش سجاده ای درجه یک(ممتاز) اشاره می شود:

 

عدم استفاده از نخ های معمولی: عموماً در فرش مسجدی ماشینی درجه یک از نخ های هیت ست شده استفاده می شود که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و پرزدهی کمتری نسبت به نخ های معمولی دارد.  همچنین باعث می شود زیردست فرش محرابی یکسان و یکنواخت به نظر برسد.

 

نقشه ی استفاده شده مناسب و اندازه است.

به طور کلی ابعاد سجاده فرش ها از حد استاندارد خارج نمی شود و این اختلاف تا ±۵% برای طول قالی مجاز است.

اندازه چسب آهاری که برای فرش مسجدی ماشینی استفاده می کنند مناسب با استاندارد تعیین شده است. به کارگیری بیش از حد ممکن است باعث معیوب و خراب شدن زیردست فرش سجاده ای ماشینی شود.

اختلاف ارتفاع خاب سجاده فرش بیشتر یا کمتر از ۱۰% نیست.

جای هیچ گونه تیغ خوردگی بروی فرش محرابی وجود ندارد.

مقدار استفاده شده ی نخ های خاب کسری یا اضافی ندارد.

پارگی، سوراخی، وصله در سجاده فرش های درجه یک مشاهده نمی شود.

در زیر فرش مسجدی آثاری از قلاب خوردگی وجود ندارد و در هیچ بخش از سجاده فرش سر نخ ها قابل رویت نیست.

ریشه های سجاده فرش در جای تعیین شده قرار می گیرد. (این ریشه ها طول و فاصله مشخصی دارد و در یک راستا هستند(.

پرداخت سجاده فرش های ماشینی درجه یک به درستی انجام می گیرد و به هیچ وجه  فرش راه راه به نظر نمی رسد و در محل های مختلف پرزها کوتاه بلند دیده نمی شود.

هیچ جای خالی روی فرش سجاده ای دیده نمی شود.

دو رنگی یا چند رنگی نیز به وجود نمی آید.

 

2)در مساجدی که سه وعده نماز برگزار می کنند و یا مراسم های مذهبی و اجتماعی مختلف - با جمعیت زیاد - در آن ها برگزار می شود باید دقت شود که سجاده فرش 500 شانه خریداری شده دارای حداقل تراکم 1000 یا تراکم 1200 باشد و همچنین حداقل تراکم سجاده فرش 700 شانه باید 2250 یا 2550 باشد.

 

3)به علت جارو کشیدن های مداوم و شستشوی بیشترِ فرش های مسجدی نسبت به فرش های منزل، طول نخ خاب فرش سجاده ای (ضخامت فرش) باید 12 میلیمتر باشد تا امکان استفاده سالیان متمادی از این فرش ها ممکن باشد.

 

4)عامل دیگر تعیین کننده در کیفیت فرش سجاده ای نوع دستگاه بافندگی آن می باشد. مناسب ترین دستگاه بافندگی برای بافت فرش های محرابی 500 شانه دستگاه CRT شرکت وندویل بلژیک می باشد. مدل CRT آخرین مدل دستگاه های 500 شانه است و همچنین مناسب ترین دستگاه برای بافت فرش های محرابی و فرش تشریفات 700 شانه، دستگاه بافندگی HCP شرکت وندویل بلژیک می باشد.

 

سجاده فرش, فرش سجاده ای, خرید فرش سجاده ای, فروش فرش سجاده ای, قیمت فرش سجاده ای, خرید سجاده فرش, فروش سجاده فرش, قیمت سجاده فرش, فرش سجاده مسجدی, سجاده فرش مسجد, فرش مسجدی, فرش محرابی

اطلاعات تماس

تلفن : 03154750320

        03154750321

تلفن همراه : حسن مهدوی فر(مدیریت) 09131631223

                                    مدیر فروش: 09103851223

فکس : 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.