فرش سجاده ای تشریفاتی چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرش سجاده ای تشریفاتی چیست؟

فرش های سجاده ای تشریفاتی نقش و نگار پیچیده ای ندارند و ساده تعبیه شده اند، که در قالب فرش های سجاده ای و بهره گرفته از طرح های سنتی می باشد.

فرش سجاده ای یعنی چه ؟ فرش تشریفات یعنی چه ؟ که در ادامه به تعریف و معرفی ان می پردازیم.....

فرش سجاده ای همانطور که از نام ان پیداست از دو کلمه تشکیل شده که از ان فرشی که دارای طرح سجاده است برداشت می شود .به فرش سجاده ای فرش مسجد نیز گفته می شود .در زمان های قدیم باور نمازگزاران بر این بود که وقتی نماز خود را بر روی سجاده به جای بیاوری ان سجاده در افتاب سوزناک اخر الزمان نمازگزار خود را حفظ خواهد کرد.

به همین دلیل نمازگزاران سجاده های خود را به همراه خود به مسجد می اوردند و این باعث خستگی انها در دراز مدت شد .و طراحان فرش را بر این داشت تا به فکر طراحی فرش جدید با طرح سجاده بیافتند تا صف و جای هر نمازگزار هنگام جماعت مشخص باشد و فاصله صفوف و افراد از هم در حد معقول حفظ گردد.

از طرفی فرش های بزرگ مساجد به دلیل وزن سنگین خود دیر به دیر شسته می شد که این نه برای مسجد و نه برای نمازگزاران درست نبود .به همین خاطر فرش های زیبا با رنگبندی های متفاوت بافته شد که با سفارش مبنی بر شکل و پلان مسجد و متراژ ان بافته و با توجه به زاویه ی مسجد نصب می گردد.

این محصول با همان ویژگی های فرش های معمولی طرحی از سجاده در خود جای داده بود که همین عامل سبب شد این کالا به نام سجاده فرش ، جای خود را در بین مساجد ، حسینیه هاو مصلی ها و.... جای خود را باز کند.


فرش سجاده ای تشریفاتی:

فرش های سجاده ای تشریفاتی نقش و نگار پیچیده ای ندارند و ساده تعبیه شده اند، که در قالب فرش های سجاده ای و بهره گرفته از طرح های سنتی می باشد.

طراحی فرش های سجاده ای تشریفاتی به این صورت می باشد که :

حاشیه آن 15 سانتی متر می باشد که این حاشیه محل قرار گرفتن مهر برای نمازگزاران می باشد و عرض آن 125 سانتی متر می باشد و طول آن متناسب با سایز صفوف مساجد و حسینیه ها می باشد که به صورت رولی تعبیه می شود.

علت اینکه این مدل فرش های سجاده ای به فرش سجاده ای تشریفاتی لقب گرفته است؟

به دلیل شباهت این فرش ها به فرش های کناره ای مورد استفاده در هتل ها می باشد اما تفاوت فرش سجاده ای تشریفاتی و فرش های کناره ای مورد استفاده در هتل ها در اندازه آنها می باشد.

و اما از فرش های سجاده ای تشریفاتی به دو منظور می توان استفاده کرد:

1- استفاده در مکان های آئینی : به منظور برگزاری نما
2- استفاده در همایش ها و کنفرانس هایی که نیز در این مکان برگزار می گردد.


فرش های سجاده ای تشریفاتی بیشتر هموطنان عزیز اهل تسنن استفاده می کنندو دلیل استفاده آن :
این است که طبق روایات متواتر در کتاب اربعه اهل تسنن ،کراهت خواندن نماز روی فرش سجاده،سجاده یا جانمازی است که دارای نقش و نگار است.

 

اطلاعات تماس

تلفن : 03154750320

        03154750321

تلفن همراه : حسن مهدوی فر(مدیریت) 09131631223

                                    مدیر فروش: 09103851223

فکس : 03154750321

ایمیل : taksetare.carpet@gmail.com

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.